Stavba antén v Poděbradech

Každoročně na začátku prázdnin se koná krátkovlný závod IARU HF world championchip. Po české republice jsou rozmístěny reprezentační stanice. Pravidelně pomáháme (já, Ondra, Standa) Jardovi se stavbou antén ve Džbánově ale letos nás požádal o pomoc při stavbě antén v Poděbradech OK1OPAT.  

                                  ochutnávání vody   budova golfového klubu

Nabídka to byla velice lákavá, neboť jsme měli šanci se podívat zblízka na stožáry antén bývalé středovlnné rozhlasové stanice. Vyrážíme v pátek ráno okolo půl osmé od Jardy. Docela dost pršelo a mi přemýšlely, zda nebylo lepší zůstat doma. Za hodinu přestalo pršet a dokonce vysvitlo i sluníčko. Na místo jsme dorazili okolo desáté. Pat měl přijet až v jedenáct a tak jsme si odložili věci v recepci golfového klubu (stožáry se nachází v areálu golfového klubu Poděbrady) a šli jsme se mrknout do města a prohlédnout si lázeňský park. 

             napínání lana  Jarda v autě  Standa   stožár  Pat

Při cestě zpět jsme ještě chutnali zdejší vodu ale ta nám moc nechutnala. Kolem půl dvanácté dorazil Pat. Po oficiálním předání stožárů pro závod jsme se pustili do stavby. Pat si oblékl horolezeckou výstroj a začal lézt na stožár (výstup na vrchol trvá okolo hodiny. Stožáry jsou vysoké 150m). 

                                   severní stožár     Jižní stožár

Asi ve tři nám hodil Pat lano na který jsme uvázali první dipól. Když byla anténa připevněna tak Pat slezl do výšky 80 a podobně jsme natahovali i druhý dipól. S prácemi jsme skončili asi v šest hodin. Nakonec nám Jarda i Pat dovolili se podívat na první odpočívadlo (to je ve výšce asi 25 metru.). Domů jsme dorazili asi o půl desáté. 


hlavní strana