144 MHz Den rekordů 2001 OK1KHQ


Dvojice statečných operátorů se o posledním víkendu prázdnin 2001 odvážila vyrazit do vesničky Džbánov pokusit se navázat spojení s radioamatéry z celé Evropy

OK1DUO Pavlík

Končící prazdniny a noční příjezd z dovolené znamenaly pro většinu mladých členů OK1KHQ důvod pro neůčast v tomto zajímavém závodě. V sobotu po obědě proto odjíždíme na kopec pouze v sestavě OK1DUO a Pavlík. Aby jsme se nenudili, bereme sebou další počítač a nějakou tu počítačovou hru.

Mapa QSO

Vybavení jsme měli připravené od prázdnin, anténa PA0MS ve výšce 30 metrů, TRX IC746 a mezi tím 50 metrů koaxilního kabelu H500. Předzesilovač jsme prozatím žádný nepoužily, ale chystáme se tak učinit co nejdříve. Používali jsme počítačovou síť se dvěma počítači a dále DX Cluster OK0DXH. Vstupní bod byl OK0NHC pomocí TNC-5 na 145 MHz. Ačkoliv jsme očekávali problémy s rušením, nestalo se tak a odstup zhruba 0,5 MHz byl dostatečný pro bezproblémový provoz.

Závod rozjel Pavlík. Spojení mu šla dobře a díky předzávodní přípravě se mu podařilo uskutečnit i několik spojení v angličtině do Německa, Polska, Itálie a Chorvatska. Jak se ukázalo později, trénink angličtiny se mu hodil ve škole. Po hodině jsem Pavlíka vystřídal a pokračoval jsem v provozu, zatímco Pavlík šel "honit panáčka po obrazovce" na našem záložním počítači.

Pokračovali jsme v provozu do půlnoci, kdy jsme šli spát, ačkoliv závod běžel i přes noc.

Ráno jsme pokračovali v započatém závodění a povedlo se nám několik pěkných spojení přes 700 kilometrů.

Závodní QTH je situováno v malé vesničce Džbánov u Ústí nad Orlicí. Za dobré viditelnosti je dohlednost až na vrchovinu a labskou nížinu. Pracoviště máme na statku, kde je mimo jiné hromada koček, kačenky, slepice včetně zlého kohouta, ovce i s tvrdohlavým beranem a pes Bertík.

Staniční deník z tohoto závodu obsahuje 166 spojení s průměrnou překlenutou vzdáleností 218 km.

Statistiky

Operátoři QSO Chyb Bodů Pruměr QSO/1h QRB DX DX CALL
Pavlík 53 0 9904 17.2 707 km DL2KK
OK1DUO 113 0 26303 16,6 786 km PA6C

Grafická hodnocení

Grafické hodnocení


Hlavní strana OK1KHQ | Poslat mail OK1DUO